Ha sportolsz
Ha rendszeresen sportolsz, futsz, aerobikozol, CrossFitre, edzőterembe jársz, akkor a megfelelő teljesítményhez szinte biztos, hogy több fehérjére van szükséged. De miért is kell figyelni a fehérjebevitelre?
Fehérjére mindenkinek szüksége van, minden nap, nem csak a sportolóknak. Nem véletlen, hogy szervezetünk, izmaink működése szempontjából esszenciális, azaz létfontosságú tápanyagokat csak a fehérjék (esszenciális aminosavak) illetve a zsírok (esszenciális zsírsavak) esetében különböztetünk meg. Esszenciális szénhidrátok nincsenek, azaz szervezetünk - elvileg - akár szénhidrát nélkül is tudna működni.Nem csak a testépítőknek van tehát szüksége fehérjére, hanem minden embernek, 0-120 éves korig, aki pedig sportol, annak kiemelten figyelnie kell erre.
Nézzünk néhány sportágat, melyeknél szintén hasznos segítség lehet egy teljes értékű fehérjepor beiktatása. Mi a közös ezekben a sportágakban?
Futás
Napjainkban hatalmas népszerűségnek örvend, csak Magyarországon több tízezren futnak rendszeresen. Nem is csoda, hisz bárhol, bármikor végezhető, és bármilyen sport mellé is kiváló kiegészítő. Korábban magányos sportnak tartották, de a közösségi portálok, mobilalkalmazások révén már ez sem igaz többé.
Ha te is futsz, azt bizony jól teszed. Átmozgatja az egész tested, erősíti a keringésed, jobban bírod majd a napi terhelést is otthon és a munkában is. Ha ráérzel az ízére, egyre többet és egyre gyorsabban futsz majd, egyre többet követelsz meg a testedtől.
Ha emellett nem gondoskodsz a tápanyagok – főként a fehérje – visszapótlásáról, akkor azt bizony rosszul teszed. Egy hosszabb futás legalább annyira megterheli izmaidat, mint egy súlyzós edzés. Miért volna ez más? Az izmod nem tudja, hogy épp súlyzókkal vagy a saját súlyoddal terheled-e. Ha nem figyelsz a fehérjefogyasztásra, a vége izomvesztés és teljesítménycsökkenés lesz. A legfontosabb, hogy egy kiadós futás után fogyassz egy egészséges, könnyen emészthető fehérjeturmixot (pl. barnarizs-fehérjéből), amellett, hogy a szénhidrát visszatöltésre is figyelsz. A barnarizs-fehérje számtalan előnye közül az egyik, hogy sokkal könnyebben emészthető, mint pl. a tejsavó, így ha futás előtt iszod (egy-két, vagy akár csak fél órával), akkor sem telít el, nem lassít le, nem kavarodik majd fel a gyomrod, viszont a terhelés során értékes aminosavakkal látja el izmaid.
CrossFit
Fiatal sportág, de idehaza is egyre népszerűbb. Aki már próbálta, tudja milyen hihetetlen terhelést és megerőltetést jelent, ami mellett a megfelelő táplálkozás, az extra fehérjebevitel elengedhetetlen. Ez tipikusan az a sportág, ahol a szépen kidolgozott izomzat nem a legfőbb célja, hanem egyfajta mellékhatása az erőnövekedésnek. Aki komolyan űzi, biztosan fogyaszt fehérjeporokat és/vagy külön aminosavakat is (leginkább glutamint és BCAA-t). Aki pedig mégsem, azt leginkább a kapható termékek gyanús kinézete, bizonytalan összetevői listája tartja vissza. Ha CrossFit-ezel, akkor számodra fontos az igazi, természetes erő, az organikusan fejlődő izomzat. Miért is „mérgeznéd” magad mindenféle műanyag szerrel – gondolhatod magadban – és érthető is, ha így gondolod. De fehérjére szükséged van, így a megoldás egy természetes, adalékoktól mentes fehérjeital edzés előtt és főleg után.
Aerobic, spinning, zumba, pilates
Bár ezek a mozgásformák leginkább a nők körében népszerűek, ez nem jelenti azt, hogy kevésbé izzasztanák meg az embert. Komoly izommunkát igényelnek, így megfelelő táplálkozást is. Gyakran hallani a hölgyektől, hogy ők bizony nem fogyasztanak semmilyen táplálék kiegészítőt, mert nem akarnak nagyon izmosak lenni! Sokuk fejében él a profi testépítő nő – hagyományos értelemben véve – nem éppen vonzó alakja, ahogy ők aztán biztosan nem szeretnének kinézni. Meg kell, hogy nyugtassunk mindenkit: nem léteznének olyan kiegészítők, melyek révén az ember hirtelen, nem várt izmokat növesztene. Ha léteznek is, biztosan nem a boltok polcain árulják és nem fehérjeporoknak hívják őket. A történelem során soha, senki nem lett még akaratán kívül túl izmos. Amit a TV-ben látunk, az sokévi kemény munka és lemondás, extrém táplálkozás és valószínűleg néhány, meg nem nevezett, egyéb összetevő eredménye.
A táplálék kiegészítőktől nem kell félni, az izomvesztéstől viszont annál inkább, ha egy kiadós mozgás után nem gondoskodunk a megfelelő tápanyagok – főként a fehérje – visszapótlásáról. Aki pedig fogyni (zsírt veszíteni) szeretne, különösen figyeljen oda erre, nem beszélve arról a kellemes mellékhatásról, hogy egy egészséges fehérjeital az étvágyat is nagyszerűen csökkenti.
Csak arra kell ügyelni, hogy valóban természetes, teljes értékű, minden adaléktól, színezéktől, édesítőtől mentes, egészséges fehérjeport fogyasszunk.
Jóga
A jóga gyakran kötődik össze a vegetáriánus vagy vegán étrenddel. Így bár egy kiadós jógaóra szintén igénybe veszi az izmokat is, a jógázók számára leginkább az a kérdés, hogy a húsmentes táplálkozás mellett hogyan tudják fedezni fehérjeszükségletüket, nem állati eredetű fehérjeforrásokból. Szerencsére számukra is tökéletes megoldás a teljesen növényi barnarizs-fehérje. A lényeg, hogy teljes értékű, kizárólag természetes és növényi alapú összetevőket tartalmazó legyen a fehérjepor. Minél semlegesebb, annál többféleképpen lehet felhasználni, így sohasem un rá az ember az ízére.
Edzőtermi, súlyzós edzés
Ez maradt a végére, hisz a súlyzós edzésekhez kapcsolódóan alakult ki leginkább a fehérjeporok, táplálék kiegészítők fogyasztása. Ez teljesen érthető, hisz amikor az izomnövelés a cél, akkor a többlet fehérjebevitel elengedhetetlen. Minden edzőteremben kapható számtalan fehérjepor, bár 90%-ban tejsavó alapúak. Annak ellenére, hogy veszélyesnek azért nem nevezhetők, rendszeres és nagy mennyiségű fogyasztásukat mi sem javasoljuk (bővebben erről a „mi a gond a tejsavóval” résznél).
Aki csak azért nem fogyaszt plusz fehérjét, mert tart ezektől, annak is ajánljuk a Naturize-t, mely teljesen természetes, egy összetevős, prémium növényi fehérje. Azzal meg ne törődj, mit mond a 120 kilós testépítő a növényi fehérjéről. Egyrészt klinikailag igazolt, hogy a teljes értékű barna rizsből készült fehérje a tejsavóval egyenértékű izomépítő hatással rendelkezik, másrészt pedig neked az egészséged az első, nem a testépítő versenyre való felkészülés, nem igaz?
Mi a közös tehát a fenti sportágakban?
Mindegyiket az átlagnál egészségtudatosabb emberek űzik. Ők nem azért edzenek, hogy 50-es karjuk legyen, hanem hogy fittek, sportosak, fiatalosak és egészségesek legyenek. Nem csoda, hogy ők tartanak leginkább a ma kapható nagy, neon dobozos, „műanyag” fehérjeporok fogyasztásától, a ki tudja milyen fantázianevektől, hosszú összetevői listáktól. Épp ezért nekik ajánlható leginkább egy valóban természetes, teljes értékű, minden adaléktól, színezéktől, édesítőtől mentes, egészséges fehérjepor. Számukra a legjobb hír a Naturize® prémium barnarizs-fehérje megjelenése, mely mindenféle nyugtalanító gondolat nélkül, bárki által fogyasztható. Semmilyen allergiás reakciótól nem kell tartani, vegánok, de akár cukorbetegek vagy tejérzékenyek is fogyaszthatják. Aki egy tál rizst nyugodt szívvel eszik meg, az ezt is ugyanúgy fogyaszthatja.
Ha eddig tejsavót ittál és puffadást, ízületi fájdalmakat tapasztaltál (térd, váll, könyökfájást), akkor különösen ajánljuk, hogy próbáld ki. Meglátod, komoly esély van rá, hogy ezeket a tejtermék fogyasztás okozza.
Mi a helyzet, ha kimondottan azért mozogsz, mert fogyni szeretnél?
Különösen fontos a plusz fehérjebevitel, ha az ember azért sportol, mert fogyni szeretne. Fogyni, azaz zsírt veszíteni, formásodni, nem pusztán könnyebbé válni.
Nagyon csalóka ugyanis a kezdeti, gyors súlyvesztés, amikor valaki fogyókúrába kezd, és mindezt úgy teszi, hogy nagy lendülettel sportolni kezd, és mellette még kevesebbet is eszik. A mozgás során elsősorban vizet veszítünk, plusz az izmok glikogénraktárai ürülnek (ezáltal a vízfelvevő képességük csökken, ami szintén súlycsökkenést jelent). Ezzel még nem fogytunk, csak könnyebbek lettünk.
További rossz hír, hogy amikor már nem csak vizet veszítünk, akkor a szervezet előbb főleg az izmokat „fogyasztja” el (mivel azok táplálása több energiába telik, így próbál spórolni, ha nincs elég tápanyag), nem pedig a zsírt. Mivel egységnyi izom háromszor nehezebb, mint ugyanannyi térfogatú zsír, a végeredmény az lesz, hogy a mérleg kevesebbet mutat, csak épp kívülről nem sok változás látszik.
Aki mozog, de nem táplálkozik megfelelően, annál - az izom- (és folyadék) veszteség miatt - az eredmény egy könnyebb, azonban arányaiban zsírosabb test lesz.
Ha az a cél, hogy az ember jobban nézzen ki, akkor eleve felesleges a kilók megszállott követése, a napi háromszori mérlegelés. Ahogy az ősi kínai mondás is tartja: a tükör a legjobb személymérleg.
Hogy mi akkor a megoldás?
Igen, az extra fehérjefogyasztás. A legjobb, ha a mozgás környékén (sportolás előtt 1-2 órával, de főleg közvetlen utána) fogyasztasztunk egy-egy fehérjeitalt, de gyakorlatilag bármelyik étkezés kiváltható vele. Ha reggel egy fehérjeitallal kezdjük a napot (a reggeli előtt, akár helyett), az önmagában is komoly változásokat eredményezhet.
Ha tehát a diéta során odafigyelünk a megfelelő fehérjebevitelre (nemcsak a szénhidrátot csökkentjük), akkor annak az eredménye az izmok védelme, az izomvesztés minimalizálása valamint az éhségérzet csökkenése lesz, azaz két legyet üthetünk egy csapásra.
Kapcsolódó cikkek:
Miért fogyassz EXTRA fehérjét, ha rendszeresen SPORTOLSZ?
Sportolsz, de tartasz a fehérjepor fogyasztástól?
Milyen fehérjével kezdj bele az edzésekbe?
Mi a helyzet, ha edzőtermi, súlyzós edzést végzel?
Akkor is fontos a fehérje, ha a FUTÁS szerelmese vagy, nem csak "gyúrósoknak" kell erre odafigyelni!
Vigyázz, nehogy túl izmos légy!
Hogyan hízhatsz el az edzéstől?
Mit egyél sportolás előtt (30-90 perccel)?
5 ok, amiért egyre több élsportoló is a Naturize barnarizs-fehérjét fogyasztja
Pihenj többet és légy izmosabb!