Ebből következően jobban kell figyelniük a fehérjére azoknak, akik a fehérjeszükségletüket kizárólag növényi eredetű forrásokból fedezik. Különösen azoknak a sportolóknak (legyen szó akár profiról, akár hobbisportolóról), akik vegetáriánus vagy vegán étrendet követnek. Nekik ugyanis az átlagnál minden szempontból több fehérjére van szükségük az edzéshez, a regenerálódáshoz és az izomépítéshez is. A sporttevékenységtől függően 1,5-2,5 gramm/testtömegkilogramm fehérjére lehet szükség az aktív életmódot mellett, és akár 2,5 gr/ttkg fölötti mennyiségre az izomnöveléshez.
Hogyan elégíthetik ki a vegánok fehérjeszükségletüket?
Rengeteg olyan növény van, mely nagyobb mennyiségben tartalmaz fehérjét, bár ez gyakran elmarad az állati eredetű élelmiszerek (százalékos) fehérjetartalma mögött. Ennek következménye, hogy nagyobb mennyiséget kell ezekből a növényekből fogyasztani a kellő fehérjebevitelhez – ami egyúttal nagyobb energiabevitelt is jelent, annak minden negatív következményével.
Leginkább a hüvelyesek (bab, lencse), az olajos magvak (lenmag, tökmag, mogyoró, mandula stb.), a hajdina, a gabonafélék, a rizs, de néhány zöldség, például a brokkoli vagy a kelbimbó is viszonylag sok fehérjét tartalmaz, ezeket érdemes az étrend részévé tenni. Megemlítendő még a quinoa is, mely kifejezetten egészséges, teljesértékű fehérjét tartalmaz, és akár cukorbetegek vagy gluténérzékenyek is fogyaszthatják, mert alacsony glikémiás indexű és gluténmentes, kifejezetten ajánlott rendszeres fogyasztása.
Mivel a vegánoknak az átlagosnál több fehérjét kell fogyasztaniuk, célszerű és hatékony módja lehet a szükséges fehérjemennyiség biztosításának a fehérje kiegészítők igénybevétele is. A megfelelő fehérjepor segít abban, hogy a szervezet hozzájusson a kellő mennyiségű és minőségű fehérjéhez, azonban itt különösen fontos ügyelni a fehérje kiegészítő fajtájára is. A teljesértékű fehérjetartalom mellett - az egészségtudatos fogyasztónak - az is fontos szempont, hogy adalék- és tartósítószermentes, valóban természetes fehérjekészítményt használjon.
Az állati eredetű, allergén fehérjepor, mint például a népszerű tejsavó, nyilvánvalóan nem lehet opció a vegán étrendet követők számára. Növényi alapú, de teljes értékű fehérjeport kell választani, mely tartalmazza azokat az esszenciális aminosavakat, melyeket táplálékkal kell a szervezet számára biztosítanunk. Mivel önmagában teljes értékű, ráadásul teljesen allergén mentes is, a barnarizs-fehérjepor azoknak is ideális választás akik egyébként nem vegánok, pusztán jobban odafigyelnek egészségükre.
Ha pedig arra vagy kíváncsi, hogy van-e egyáltalán szükség kiegészítőre, vagy ha már használsz, akkor mennyit is fogyassz belőle napi szinten, olvasd el vonatkozó bejegyzéseinket a linkekre kattintva.
Vendégszerzőnk tollából - www.rizsfeherje.hu
Tudj meg többet a Naturize-ról itt:
Mit is tartalmaz és hogyan készül?
100% pénzvisszafizetési garancia,
Ingyenes szállítás 20.000 Ft felett!
Ha tetszett cikkünk, ha érdekel, hogyan lehetsz izmosabb, csinosabb, egészségesebb, vagy csak szeretnél elsőként értesülni különleges ajánlatainkról, esetleg szerdánként nyerni egy doboz Naturize-t, akkor iratkozz fel hírlevelünkre itt!
Ingyenes, szóval mit veszíthetsz? :)