A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Színtiszta fehérje (akkor is, ha nem sportolsz).

Fogyni akarsz vagy jól kinézni – a nagy kalóriatitok (+ajándék kalkulátor)

Fogyni akarsz vagy jól kinézni – a nagy kalóriatitok (+ajándék kalkulátor) Írtunk már korábban a kalóriáról és, hogy miért is nem a legjobb megoldás csak annak számolására törekedni, de úgy látjuk, még mindig érdemes beszélni erről.
Egyenlő-e 1000 kalória 1000 kalóriával?
Tényleg minimumra kell-e csökkenteni a szénhidrátot ahhoz, hogy az ember fogyni tudjon?
Miért is olyan fontos a fehérjebevitel, ha úgyis a kalóriamennyiségen van a hangsúly?
Mai cikkünkben ezeket a kérdéseket járjuk körül és még folytatjuk is.

Egyenlők-e a kalóriák
Pusztán tudományos, termodinamikai szempontból azt kell, hogy mondjuk: igen. Csak az energiát nézve teljesen mindegy, hogy milyen táplálékból kerül bevitelre 1000 kalória, az akkor is 1000 kalória lesz. Ha valakinek pusztán az a célja, hogy kevesebb legyen a súlya, akkor elég a kalóriákat számolnia, és amennyiben kevesebbet visz be, mint amennyi számára a súlya megtartásához szükséges, akkor biztosan fogyni fog.

No de van-e értelme csak a mérlegre, azaz a súlyvesztésre koncentrálni?
Mert persze jó követni a változásokat, de nem szerencsés, hogy a fogyni vágyók körében az egyetlen mérce a mérleg lett. Hisz mit mutat az meg az izom/zsír arányáról? Jó-e, ha csökken a súlyunk, de a nagyrésze izomból megy le, így egy könnyebb testben leszünk arányaiban zsírosabbak, vagyis „plöttyedtek”, de semmiképp sem formásabbak?
És főként, mit mutat meg a mérleg az egészségünkből? Persze akinek több tíz kilótól kell megszabadulnia, annál a tendenciát mutatni fogja, de a jövőbeni fenntarthatóságot, és az egészséget ott sem.

Mert mi is az oka, hogy a sikeres, nagymértékű fogyások olyan ritkán fenntarthatóak, és 1-2 éven belül a legtöbb fogyókúrázó ugyanott tart, ahol korábban? Hát az, hogy egy kúra sohasem fenntartható, hisz időszakos. Ha valaki olyan kúrába kezd, ami extrém alacsony kalóriabevitellel jár (mondjuk a számára szükséges 2000 helyett 1200-at visz be), annak egy pozitív és legalább három negatív következménye lesz:
+ gyorsan fogyni fog, azaz veszíteni a súlyából
- sokszor lesz baromira éhes
- hosszú távon nem fogja tudni tartani, évekig biztos nem, az eredmény nem lesz tartós
- jó eséllyel nem viszi majd be azokat a (főleg mikro) tápanyagokat, melyekre a szervezet egészséges működéséhez szüksége van, márpedig semmilyen alak sem elfogadható, ha annak elérése az egészség rovására megy.

Ráadásként sokat fog izomból is fogyni, ami nemcsak, hogy nem mutat jól, de még az alapanyagcserét is csökkenti. Kisebb izomtömeg mellett jobban hízunk ugyanannyi kalóriától.

Számold-e a kalóriákat?
A fentiek ellenére is azt mondjuk, hogy egy darabig hasznos lehet. Ha az ember veszi a fáradtságot, és mondjuk egy-két hétig írja, követi a bevitt mennyiségeket (kalória, fehérje, szénhidrát, zsír esetleg még a cukor), az sok mindenre rávilágít, és meglepő felismerésekhez is vezet. Mert sokszor előfordul, hogy az ember érzésre alig eszik valamit, aztán ha meglátja az össz kalória mennyiséget, akkor rájön, hogy nem is volt az olyan kevés. Ez a magyarázata „az alig eszem és mégis hízok/mégsem fogyok” jelenségnek is (na meg az, hogy pár dologra nem is emlékszik, amit futtában kapott csak be). Aki ezt állítja, annak különösen ajánlott a pontos mennyiségek követése pár napig, hogy rájöjjön, csak úgy érezte, hogy alig evett. (A számolgatás macerásnak hangzik, de annyira nem az. Készítettünk egy kalória és tápérték kalkulátort, melyet az általad elfogyasztott ételekkel bővíteni is tudsz. Csak az elfogyasztott mennyiségeket kell majd mindig beírnod, a többit kiszámolja magától. Pár ételt előre beírtunk, ha van számítógéped, itt egyszerű lesz követni a számokat).

És itt jön be a fontos felismerés, az okok, melyek miatt mégsem mindegy, hogy miből viszi be az ember a kalóriákat.

    akinél a cukros, lisztes vagy épp zsíros szénhidrátok vannak előtérben (átlagos étrend), az kis mennyiségben visz be sok kalóriát, így azt hiheti, hogy nem is evett olyan sokat, közben meg kalóriában már magasan jár. Ez további éhséget generál, aminek a vége vagy kellemetlen éhezés vagy további, felesleges kalória bevitel lesz.
    a zsíros, cukros, üres kalóriákat tartalmazó, sokszorosan feldolgozott ételek hormonális hatása is más, azaz más raktározási mechanizmusokat váltanak ki, nem beszélve a mikrotápanyag tartalmukról. Vitaminokat, nyomelemeket, rostokat illetően sokkal rosszabb a beltartalmuk és a vércukor szintet is gyorsabban emelik, ami szintén nem szolgálja majd a jobb formát, és egészséget. Az egészségi faktor mellett tehát nem mindegy, hogy a bevitt kalória milyen arányban tud hasznosulni, azaz elégni vagy épp zsírként elraktározódni.
    a zsír és szénhidrát termikus hatása is kisebb, mint a fehérjének, azaz a megemésztésük kevesebb kalóriát igényel, kevesebbet lehet bevinni belőlük.
    a fehérje sokkal kevésbé fog zsírként raktározódni, és az alapanyagcserét emelő izomépítéshez is fehérjére van szükség. Aki izmosabb szeretne lenni, azaz jobban akar kinézni, és „mellékhatásként” szeretne még büntetlenül többet is enni, annak is a fehérjére kell helyeznie a hangsúlyt, de erről bővebben majd következő hírlevelünkben.

Tarts velünk legközelebb is, amikor megtudhatod:
Mire kell a kalóriabevitel kapcsán még figyelni,
miért olyan fontos a fehérjére helyezni a hangsúlyt,
melyek azok az esetek, amikor az edzés többet számít, mint a sokszor hallott 30%.

Cikkünk második részében tehát a fogyás és a fehérje kapcsolatát vizsgáljuk meg, mert bár egyik fehérjepor (és semelyik por sem) fogyasztószer, egy minőségi, allergénektől és adalékoktól mentes kiegészítő mégis nagyon hasznos lehet a fogyáshoz és a jobb forma eléréséhez is.

A Naturize már hatféle változatban kapható, mindegyik tejmentes, gluténmentes, természetes, teljesértékű és vegán. Van még kérdés? Ha igen, írd meg nekünk! :)
 
Egészségben és fehérjében gazdag, szép napot kívánunk!
www.rizsfeherje.hu

Légy egyike annak sok ezer, egészségtudatos embernek, amatőr és profi sportolónak, akik élvezik a Naturize természetes, adalékmentes, teljes értékű aminosav profilját, tökéletesen tiszta fehérjetartalmát. Mert szervezetednek fehérjére van szüksége, nem adalékokra.

Tudj meg többet a Naturize-ról itt:

Miért épp a barna rizs?

Mi a gond a tejsavóval?

Mi a helyzet, ha sportolsz?

Mit is tartalmaz és hogyan készül?

100% pénzvisszafizetési garancia,

Ingyenes szállítás 20.000 Ft felett!

Ha tetszett cikkünk, ha érdekel, hogyan lehetsz izmosabb, csinosabb, egészségesebb, vagy csak szeretnél elsőként értesülni különleges ajánlatainkról, esetleg szerdánként nyerni egy doboz Naturize-t, akkor iratkozz fel hírlevelünkre itt!
Akcióink 90%-át csak itt hirdetjük meg, ingyenes, szóval mit veszíthetsz? :)

Keresés