A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Színtiszta fehérje (akkor is, ha nem sportolsz).

"Az én nagyapám" – avagy minden relatív

"Az én nagyapám" – avagy minden relatív

Az egészséges életmódra, a táplálkozásra való odafigyelésre, a kiemelten fontos fehérjebevitelre még mindig sokan csak legyintenek. Hallottad már például azt, hogy „az én nagyapám egész életében dohányzott/húst hússal evett/pálinkát ivott és mégis 90 évig élt!” És ez aztán elég érv is, hogy az illető ne figyeljen rá hogyan is él, miket eszik, hisz úgyis mindegy.

Ami viszont ritkán hangzik el a „különleges” nagypapákkal kapcsolatban, hogy meddig éltek volna akkor, ha még oda is figyeltek volna egészségükre, és méginkább az, hogy hogyan is telt nekik az utolsó 10, 20, 30 év.

Mert tegyük fel, hogy igaz a nagypapás történet, és tényleg van olyan, aki 90 évig él például kemény dohányosként. Csakhogy ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy a cigaretta mégsem veszélyes, hanem sokkal inkább azt, hogy aki mégis "bírja" (egy ideig), annak ritka erős a szervezete és dohányzás nélkül legalább 100 évig élt volna, de főleg nem lett volna neki olyan kellemetlen az utolsó, pár (tíz) év.

Ezért sem jó más emberek genetikájából a sajátunkra következtetni és az ilyen legendákat mentségként használni. A lényegen nem változtat, de akkor már sokkal őszintébb bevallani, hogy kényelmesebb nem odafigyelni, nem lemondani semmiről, megenni, amit épp megkíván az ember, aztán lesz, ahogy lesz.

A táplálkozással kapcsolatban azt is sokan elfelejtik, hogy ha a nagyapjuk nem is épp reformétrend szerint táplálkozott, az biztos, hogy nem is ült egész nap a számítógép előtt, nem azt a levegőt szívta, mint ma a nagyvárosiak, és főként nem agyonadalékolt, többszörösen feldolgozott élelmiszereket evett. A mai, bolti tejeknek, parizereknek, kész ételeknek kevés közük van ahhoz, amit ők ettek vagy ittak.

Fiataloktól is hallani néha, hogy ők ugyan nem akarnak örökké élni, még 90 évig sem. Amire viszont most nem gondolnak, hogy az egészségtelen életmód milyen negatív következményekkel fog járni még életükben…

A felmérések szerint idehaza az emberek mindössze 20%-a sportol legalább hetente, ogy a heti 3-4 alkalomról már ne is beszéljünk. Igaz, ezzel már kevesebben dicsekednek, ezért ha megkérdezik az utca emberét, gyakori válasz, hogy szokott azért mozogni (mégha nem is), illetve, hogy x évig focizott, kosarazott azaz sportolt valamit komolyabban. Sajnos azonban a jelenre nézve nem sokat számít a régmúlt, a sportot nem lehet előre letudni, bármilyen komoly is volt annak idején a sportteljesítmény. Aki edz, pontosan tudja, hogy akár csak egy hónap kihagyás nagyon megérződik.

A dolgok tehát relatívak, sosem lehet őket önmagukban nézni, de az biztos, hogy abból még senkinek sem lett baja, hogy egészségesen élt.

Vannak azonban helyzetek, amikor kifejezetten előnyünkre fordíthatjuk a dolgok relatív mivoltát, ilyen trükkök az alábbiak is.

1. Kisebb tányér. Kisebb tányérban az étel többnek néz ki, a kutatások pedig egyértelműen bebizonyították, hogy kisebb tányérról kevesebbet eszünk, mint ahogy kisebb evőeszközzel is.

2. Nagyobb pohár. Az előző ponthoz hasonlóan, ha nagyobb a pohár, többet iszunk belőle, nagyobb palackból is több fogy, ami előnyös, ha szénsavmentes vizet fogyasztunk belőle. A napi 3 liter víz bevitele nemcsak egészséges, de az éhségérzetet is csökkenti.

3. Az éhségérzet gyakran csak szomjúság, nem pedig valódi éhség. Ha rád törne, pedig nemrég ettél, akkor először inkább igyál, és nézd meg, hogy „éhes” vagy e még. 

4. Lássuk, amit eszünk. Szintén bebizonyították, hogy többet eszünk, ha nem látjuk a pontos mennyiséget, vagy a mennyiség fogyását, azaz pl. zacskóból eszünk. Vajon véletlen, hogy egyik csipszes zacskó sem átlátszó?

5. Menjünk motiváló környezetbe. Az elhízás is tud relatív lenni. Ha körülöttünk mindenki 50 kiló túlsúllyal küzd, akkor a plusz 20 kiló - mellettük - karcsúnak hat. Ugyanígy, ha senki sem figyel környezetünkben egészségére, akkor nem olyan feltűnő a saját, rossz étrendünk sem. Ezért is jó hely az edzőterem, mert a jóalakú emberek motiválnak, hogy még többet érjünk el.

A remény rossz stratégia, ne arra építsünk tehát, hogy majd szerencsénk lesz, és szervezetünk mindent kibír, a betegségek meg elkerülnek. Ami biztosan beválik, az a rendszeres mozgás (edzés, futás, bicikli, séta vagy bármi) és főként a megfelelő táplálkozás, ami minél kevésbé feldolgozott ételekre, jó zsírokra, jó szénhidrátokra (nem cukorra) és legfőképp fehérjére épül, mert a fehérje minden egészséges étrend alapját kell, hogy képezze (ahogy kiegészítőkből is a kevés összetevős, adalékmentes, természetes fajtákat érdemes fogyasztani, mint amilyen a Naturize). 

Ha pedig így teszünk, akkor az unokák tényleg büszkén mesélhetik majd, hogy az ő nagyapjuk 90 évig élt, végig fitt volt és friss, mert oda is figyelt magára, és milyen jól tette, hogy őket is ilyen életmódra ösztönözte.

www.rizsfeherje.hu

Tudj meg többet a Naturize-ról itt:

Miért épp a barna rizs?

Mi a gond a tejsavóval?

Mi a helyzet, ha sportolsz?

Mit is tartalmaz és hogyan készül?

100% pénzvisszafizetési garancia,

Ingyenes szállítás 20.000 Ft felett!

Ha tetszett cikkünk, ha érdekel, hogyan lehetsz izmosabb, csinosabb, egészségesebb, vagy csak szeretnél elsőként értesülni különleges ajánlatainkról, esetleg szerdánként nyerni egy doboz Naturize-t, akkor iratkozz fel hírlevelünkre itt!
Ingyenes, szóval mit veszíthetsz? :)

Tartalomhoz tartozó címkék: blog időskori fehérjepótlás

Keresés