A leggyakoribb hibák, amiket a táplálkozásban elkövetnek
Hatásvadász cím, de valóban úgy tapasztaljuk, hogy a számtalan internetes cikk és jó tanács ellenére az alábbi hibák még mindig gyakoriak, ezért jobb újra és újra átnézni (vagy épp megismerni) őket.
Hogy miért? Mert ha ezt a cikket olvasod, akkor biztos, hogy eleve odafigyelsz a táplálkozásodra, törekszel rá, hogy jókat egyél, a súlyodat kordában tartsd. Ha pedig egyszer már odafigyelsz, akkor szeretnél eredményeket is, melyek elérést az alábbiak hátráltathatják.
(Persze a leggyakoribb hiba valójában az, mikor az ember egyáltalán nem figyel oda, hogy mit eszik, ami akkor sem tanácsos, ha amúgy nem hízékony. Persze akik össze vissza esznek, azt és amennyit csak bírnak, azokat úgysem érdeklik a jó tanácsok, cikkek, vagy az életmódjuk következményei, ezért az alábbi felsorolás nem nekik szól.)
Nézzük meg tehát a leggyakoribb hibákat, melyeket a táplálkozásukban elkövethetnek azok, akik amúgy figyelnek rá, hogy mit is esznek.
Hiba 1: folyékony kalória- és cukorbevitel. Sok folyadékra mindenkinek szüksége van, azonban ez a folyadékmennyiség többnyire szénsavmentes vízből és cukormentes teákból kell, hogy származzon. A gyümölcslevek egészségesek (ha valóban csak gyümölcsöt tartalmaznak), viszont akkor is tele vannak (gyümölcs)cukorral, kalóriával. Ha a folyadékmennyiséget ezekkel biztosítod, ne lepődj meg, ha nem működik majd a formásító étrended. Az egyéb, szénsavas, cukros üdítőkről pedig nem is kell beszélnünk, igaz?
Hiba 2: a zsírokat kerülöd, nem pedig a szénhidrátokat. Sokan még mindig azt hiszik, hogy a zsír hizlal (zsírosít), nem pedig a szénhidrát. A boltokban kapható „light” termékekben is inkább a zsírtartalmat csökkentik, holott egyértelműen a szénhidrátokat kellene visszafogni. Jó zsírokra kifejezetten szükség van, míg szénhidrátokra (elvileg) nincs, ez utóbbiak főleg zöldségekből kell, hogy származzanak. A keményítős szénhidrátokból pedig a gluténmentes fajtákat keresd (pl. hajdina, édesburgonya, barna rizs, stb.)
Hiba 3: Túlzott kalóriaszámolgatás. Többször is írtunk már róla, hogy nem a kalória számít, hanem a forrása. 200 kalória csokiból és 200 kalória brokkoliból messze nem ugyanúgy hasznosul, mivel a kiváltott hormonális reakciók, a vércukorszint emelkedés teljesen eltérő a két esetben. Ha mindenképp számolgatni akarsz, akkor a keményítős szénhidrátok és a bevitt, tiszta fehérje mennyiségét tartsd észben. A keményítőt érdemes csökkenteni, míg a bevitt fehérjének legalább 0,8 gramm/testsúlykilogrammnak kell lennie, de ha intenzíven sportolsz, ennek a duplája is lehet.
Hiba 4: Kapkodva evés, állva, tv nézés, munka közben, tudomást sem véve róla. Gyakran hallani „egész nap alig eszek, és mégsem fogyok”, amire valljuk be, kicsi az esély. Amúgy aki tényleg koplal, az eleve rosszul teszi (lásd következő pont), de annak kicsi a valószínűsége (eltekintve egy-két, igen ritka orvosi esettől), hogy valaki alig eszik, mégsem fogy. Jellemzőbb ok, hogy valójában nem is vesz tudomást azokról, a jellemzően eleve kerülendő falatokról, melyeket hirtelen, valamilyen egyéb tevékenység között kap be, így fejben bele sem számolja abba, amit evett. Ha pedig tényleg „keveset” eszik, azok mind rossz szénhidrátok (cukros, lisztes ételek) vagy csak szimplán nem az ő típusának megfelelőek (a típusokról itt olvashatsz).
Hiba 5: Koplalás, azaz a „mikor” és a „mit” összekeverése. Számít persze valamelyest az időpont, de feleannyira sem, mint az, hogy mit eszel. Ha koplalsz, az anyagcseréd lelassul, amit eszel, jobban fog hizlalni, nem beszélve arról, hogy éhezni nem jó érzés. Épp ezért sokkal inkább arra koncentrálj, hogy mit eszel, ne pedig arra, hogy mikor. Fehérjét, zöldségeket ehetsz nyugodtan este is (még lefekvés előtt másfél, két órával is), mint ahogy egy tiszta, természetes fehérjeturmix esetében sem kell tartanod az elhízástól.
Hiba 6: Az elégetett kalóriamennyiség túlbecsülése. Itt erről egy hosszabb cikk, de a lényeg, hogy csak azért mert sportolsz, sajnos még figyelned kell a táplálkozásra is (sőt!), mert bár az edzés jó és hasznos dolog, önmagában igen kevés a jobb formához vezető úton.
Hiba 7: Teljes kiőrlésű, paleo, bio ételek túlértékelése. Ez az „egészséges, de hizlal” tipikus esete. Attól, hogy valami teljes kiőrlésű, még ugyanúgy tartalmaz keményítőt, meg szénhidrátot is. Ezek az ételek általában egészségesek (ha nem édesítővel, kukoricával és rengeteg adalékkal készülnek), de attól még hizlalnak. Jobban jársz velük, mint hagyományos társaikkal, de attól még ugyanúgy figyelned kell a mennyiségükre. Ha a csaló nap stratégiáját követed, akkor ezeket is kerüld, a szigorúbb napokon.
Hiba 8: Alacsony fehérjebevitel. Függetlenül attól, hogy milyen típusba tartozol (azaz hogy fő energiaforrásod a zsír vagy a szénhidrát), a táplálkozás alapját minden esetben a fehérje kell, hogy jelentse. Azaz jó minőségű, tiszta fehérje, sovány húsok, halak, tojás, növényi fehérjeforrások és kiegészítők. Mindig, minden étkezés mellé fogyassz fehérjét, és ha kiegészítőt is használsz, akkor mi a Naturize-t ajánljuk, mert az természetes, adalékmentes és allergénmentes (tej-, laktóz-, gluténmentes) is.
Bízunk benne, hogy te, aki rendszeresen olvasod cikkeinket, a fentiek közül egyiket sem követed már el, mert ha ezekre odafigyelsz, akkor hamarosan látványos eredményekre számíthatsz. Az eredmények pedig újabb lökést adnak majd új étrended folytatásához, mely végre hosszútávon is fenntartható lesz.
Nem kúrára, hanem új életmódra van szükség. Egészségedre! :)
Tudj meg többet a Naturize-ról itt:
Mit is tartalmaz és hogyan készül?
100% pénzvisszafizetési garancia,
Ingyenes szállítás 20.000 Ft felett!
Ha tetszett cikkünk, ha érdekel, hogyan lehetsz izmosabb, csinosabb, egészségesebb, vagy csak szeretnél elsőként értesülni különleges ajánlatainkról, esetleg szerdánként nyerni egy doboz Naturize-t, akkor iratkozz fel hírlevelünkre itt!
Akcióink 90%-át csak itt hirdetjük meg, ingyenes, szóval mit veszíthetsz? :)