8 módszer, hogy sose éhezz
Az éhség. Mindenki tudja, hogy éhesnek lenni nem jó érzés, olyannyira, hogy amikor már nem bírjuk, gyakran nemcsak hogy feladjuk, de még többet és rosszabbakat is eszünk utána. Gondolj csak bele: ha nem vagy éhes, miért is csalnál bele az étrendedbe, miért is nyúlnál olyan ételekhez, melyekről tudod, hogy kerülnöd kéne őket (cukros, lisztes szénhidrátok)?
Épp ezért fontos, hogy az éhséget kontrolláld, mert éhezni nemcsak rossz, de az anyagcserét sem segíti, és a rossz ételek kerülését sem. Nem koplalni kell tehát, hanem megfelelően megválasztani azokat az ételeket, vagy technikákat, melyek segítenek az éhezést elkerülni.
Az alábbiakban 8 tipp, amivel az éhezést és az azt követő falási rohamokat mérsékelheted.
1. Növeld az ételek mennyiségét, de ne a kalóriák számát. Ahogy már írtuk, 400 kalória brokkoliból, salátából vagy pizzából
nemcsak hogy nem ugyanúgy hasznosul, de nem is ugyanúgy laktat. Ha hizlaló, kalóriadús ételt eszel, az kisebb térfogatban tartalmaz azonos kalóriát, azaz ugyanakkora mennyiségben kevésbé laktat és sokkal könnyebben tudod túlenni magad belőle. Az előző példánál maradva, pizzából sokkal könnyebb bevinni 1500 kalóriát, mint mondjuk zöldségekből.
Egy nagy adag zöldség, némi sovány fehérjével, hússal, hallal (ha eszel ilyesmit) biztosítja a megfelelő kalóriát és azt a térfogatot is, amivel valóban tele érezheted magad. Ha ebből akarnál megenni annyi kalóriát, mint amit egy egész pizzával könnyedén beviszel, akkor valószínűleg meg sem bírnád enni, akkora adag volna.
A lényeg tehát, hogy olyan ételeket válassz, melyek azonos térfogatban kevesebb kalóriát tartalmaznak (zöldségek, fehérje), mert ezek segítik, hogy jól lakjál, miközben mellőzöd az extra kalóriák bevitelét is.
2. Egy régi trükk, a rágógumi. Ha az egyes étkezések között éhes vagy, semmiképp se nassolj, főleg ne gyors szénhidrátot (édességek, péksütemények), mert az éhség ilyen fajta elnyomása az egyik legrosszabb, amit csak tehetsz. Kapj be inkább egy cukormentes rágógumit. Már pusztán a rágás folyamata is segít az éhségérzet csökkentésében, és könnyebben megfeledkezel róla, hogy valódi kalóriát vigyél be vagy hogy egyáltalán éhes vagy.
3. Egyél több zsírt. A 3 makrotápanyagból a zsír a leglaktatóbb. Ha jó zsírokat adsz az ételekhez (miközben a rossz szénhidrátokat csökkented), az nagyban csökkenti majd az éhségérzeted. Olívaolaj, kókuszolaj, mogyorófélék, avokádó, stb. Hamarabb eltelítenek, és később is leszel éhes. Csak figyelj rá, hogy ne egyél túl gyorsan, mert a zsírban, magvakban jelentős kalória is van, így könnyen túleheted magad.
4. Egyél gyakrabban. Nem a nassolás a megoldás, hanem a megfelelő ételek - akár 2-3 óránként történő - fogyasztása, az étkezések között pedig csak folyadék bevitele. Így nem is lesz időd éhesnek lenni, és a vércukor szinted is kiegyensúlyozottabb lesz.
5. Szájvíz, fogkrém. Régi trükk, de működik és még a fogak egészségét is segíti. Egy gyors fogmosás vagy mentolos szájvízzel való öblögetés kiválóan csökkenti az étvágyat, főleg olyankor, amikor nem is vagy igazán éhes, csak ennél valamit, pótcselekvés gyanánt. További hasznos mellékhatása, hogy mentolos szájízzel amúgy sem esik olyan jól csokis keksz vagy a pogácsa, így valószínűbb, hogy nem is eszel majd ilyesmit az étkezések között. A desszertet is jobb, ha egy fogmosással váltod ki.
6. Víz. Egy pohár szénsavmentes víz (esetleg pár csepp citrommal), vagy egy cukormentes gyümölcstea szintén dupla haszonnal jár. Egyrészt megfelelően hidratált leszel, a sok folyadék egészséges, másrészt pedig egy-két pohár víz kiválóan csökkenti az éhségérzetet is. Ha többet iszol, még inkább tele leszel, azaz kevésbé leszel éhes. Folyadékot amúgy is evés előtt fél órával, illetve utána egy órával a legjobb inni, étkezés közben kevésbé, mert hígítja a gyomorsavat.
7. Lassúbb felszívódású ételek. Több előnye is van a lassabb felszívódású, lassabban megemészthető ételek fogyasztásának, és ezek közül az egyik, hogy jobban eltelítenek, hosszabb lesz a jóllakottság érzése. Ha pedig jobban tele vagy, később és kevésbé leszel éhes, így valószínűleg kevésbé fogod teleenni magad a következő étkezésnél, arról nem is beszélve, hogy nassolni is kevésbé fogsz.
Hogy melyek ezek az ételek? Az alacsony glikémiás indexű, magas rosttartalmú ételek, jó zsírok, fehérje dús ételek. Fogyassz ezekből minden étkezés során, és sokkal kevésbé leszel éhes az étkezések között.
8. Kiegészítők. Főként persze a különféle fehérje kiegészítők hasznosak, egy természetes, adalékmentes fehérjepor például bármikor fogyasztható, akár két étkezés között is, vagy egy kisebb étkezés mellé, esetleg a vacsora vagy reggeli teljes kiváltására. A folyadék révén is csökkenti az éhséget, hasznos tápanyagot viszel be, a fehérje megemésztése pedig több kalóriát igényel, ráadásul abban is segít, hogy a súlyveszteség inkább zsírból és csak kisebb részben izomból történjen.
Tudj meg többet a Naturize-ról itt:
Mit is tartalmaz és hogyan készül?
100% pénzvisszafizetési garancia,
Ingyenes szállítás 20.000 Ft felett!
Ha tetszett cikkünk, ha érdekel, hogyan lehetsz izmosabb, csinosabb, egészségesebb, vagy csak szeretnél elsőként értesülni különleges ajánlatainkról, esetleg szerdánként nyerni egy doboz Naturize-t, akkor iratkozz fel hírlevelünkre itt!
Ingyenes, szóval mit veszíthetsz? :)